logo bpo wge25 października (środa) 2017 r. godz. 17.00dni seniora 2017
Warszawska Galeria Ekslibrisu
Grójecka 109

 

 Plakat reklamowy Stanisława Glewińskiego. Przedstawia mężczyznę w prawym rogu z jego duży cień padający na lewą stronę. Napis na górze plakatu: Szczęście pójdzie za Tobą, na dole: Jak cień. ​Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy pt. "Grafika w służbie Merkurego. Międzywojenne druki reklamowe" ze zbioru Jana Strausa.

Kilka słów od samego autora:

Szczęście pójdzie za tobą

Przedwojenna reklama ... jaka była? Na pewno barwna, wyrazista i bardzo często podparta dowcipnym rysunkiem lub sloganem w rodzaju Pranie szybkie i oszczędne daje tylko mydło jędrne. Napisowi temu, przyglądałem się przez całe lata z okien pociągów osobowych, kursujących z mojego rodzinnego Milanówka do Warszawy. Widniał on na odrapanym murze dawnych Zakładów Remontowych Taboru Kolejowego przy wjeździe kolejowym od strony Włoch do stolicy. Ten wierny towarzysz mojej młodości zachował się jedynie w mojej pamięci. Ozdobiony wizerunkiem zabawnej krowy z kwiatkiem w pysku nie przetrwał socjalizmu, nie odnajdziecie go więc Państwo na niniejszej wystawie. Pomimo to zachęcam do jej obejrzenia, ponieważ gromadzi ocalałe resztki dawnej reklamy zachowane w postaci najkruchszej, bo papierowej, utrwalone na licach pocztówek, na stronach ulotek i druków okolicznościowych.
Wśród zamieszczonych eksponatów odnajdziecie Państwo sporo rzeczy arcyrzadkich, w tym wiele arcydzieł polskiej grafiki reklamowej. Do tych ostatnich zaliczyć można projekty autorstwa: Tadeusza Gronowskiego, Tadeusza Trepkowskiego czy też Atelier Levit-Him1.

Będą i niespodzianki: chociażby kilka unikatowych sklepowych wywieszek reklamowych czy też prospekt reklamowy kamery filmowej, przy użyciu której nakręcono kroniki filmowe powstańczej Warszawy. Mieszkańców Ochoty zainteresuje z pewnością zbiór ulotek reklamujących medykamenty wytwarzane w zakładach Ludwika Nasierowskiego, mieszczących się niegdyś w kamienicy położonej przy ulicy Kaliskiej pod numerem 9. Nad prowadzącą do niej bramą do dziś figuruje kuta w mosiądzu, jakże aktualna dewiza:
Generos animos labor nutrit2

Przychodząc na otwarcie wystawy, wygrywacie Państwo los na loterię. Do kogo szczęście się uśmiechnie, pokaże czas i losowanie.
Jan Straus

1 Jan Le Wit i Jerzy Himmelfarb
2 Szlachetne duchy karmią się pracą

Wystawa czynna do 17 listopada 2017 r.

Autor plakatu: Stanisław Glewiński