logo bpo przy zawiszy22 marca (czwartek) 2018 r., godz. 18.00
Biblioteka "Przy Zawiszy"
Aleje Jerozolimskie 121/123

Portret kompozytora Giuseppe VerdiegoZapraszamy serdecznie na pierwsze spotkanie z cyklu „Operowe czwartki z Giuseppe Verdim” poświęcone operze NABUCCO.
„Nabucco” to trzecia w kolejności opera Giuseppe Verdiego. Jej prapremiera miała miejsce 9 marca 1842 roku w mediolańskiej La Scali. Libretto do tej opery napisał Temistocle Solera. To czteroaktowe dzieło stało się symbolem walk Włochów o niepodległość, a kompozytorowi przyniosło niezwykłą popularność w owym czasie.

„Operowe czwartki z Giuseppe Verdim” to, obok „Polskich śpiewaków operowych” (styczeń – czerwiec 2017), drugi autorski cykl spotkań poświęconych tematyce operowej realizowany przez studenta muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, Piotra Burakiewicza.
W tym roku w ramach „Operowych czwartków z Giuseppe Verdim” odbędą się cztery spotkania poświęcone następującym operom włoskiego kompozytora:
NABUCCO (22 marca)
RIGOLETTO (19 kwietnia)
LA TRAVIATA (17 maja)
AIDA (14 czerwca)

Cele cyklu:
- popularyzowanie muzyki operowej
- popularyzowanie twórczości operowej Giuseppe Verdiego
- zapoznanie słuchaczy z najbardziej znanymi operami Giuseppe Verdiego

Podczas każdego spotkania zostaną poruszone takie kwestie, jak m.in.:
- historia dzieła (prapremiera, pierwsi odtwórcy)
- omówienie najważniejszych fragmentów opery
- wskazanie najwybitniejszych odtwórców dzieła z XX i XXI wieku, w tym polskich śpiewaków operowych

Piotr Burakiewicz – student V roku muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, pomysłodawca i założyciel Operowego Koła Naukowego przy Instytucie Muzykologii UW. Pasjonat i popularyzator muzyki operowej. Od trzech lat prowadzi aktywną działalność jako prelegent koncertów muzyki klasycznej podczas koncertów okolicznościowych, jak również wydarzeń cyklicznych (Międzynarodowy Festiwal „Barok na Mazurach”, Olecko/Gołdap; „Letnie koncerty na Grochowskiej”, Warszawa). W jego kręgu zainteresowań są także psychologia, coaching oraz metodyka nauczania.