logo bpo wge21 marca (środa) 2018 r., godz. 17.00
21 marca - 31 maja 2018 r.

Warszawska Galeria Ekslibrisu
Grójecka 109

 

 Ekslibris. Pomysł zorganizowania rodzinnej wystawy Marzanny i Romana Mucha w Warszawskiej Galerii Ekslibrisu narodził się dosyć dawno. Niestety nagłe odejście Pana Romana spowodowało, że nie zobaczymy już w Warszawie tego fantastycznego człowieka i świetnego gawędziarza. Została na szczęście jego twórczość, która tak bardzo nam o nim przypomina oraz córka – Pani Marzanna Mucha, która kontynuuje pasje swojego ojca.

Marzanna Mucha pochodzi z Tomaszowa Lubelskiego. Jest absolwentką Instytutu Wychowania Artystycznego UMSC w Lublinie gdzie studiowała malarstwo. Następnie wyjechała do Wiednia, gdzie studiowała historię sztuki oraz język niemiecki i pracowała przy konserwacji obrazów w pracowni Leszka Piaseckiego. Uprawia malarstwo sztalugowe, malarstwo na jedwabiu, pastel, akwarelę oraz zajmuję się rysunkiem i ekslibrisem. W 2014 roku została wyróżniona odznaką honorową „Zasłużona dla Kultury Polskiej”. Zawodowo pracuje jako nauczyciel wiedzy o kulturze w Liceum Ogólnokształcącym.

Roman Mucha (1934-2017) był mocno związany z Lubelszczyzną. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych, Studium Nauczycielskie w Zamościu oraz studia pedagogiczne ze specjalizacją plastyka na UMCS w Lublinie. Całe swoje życie zawodowe poświęcił pracy pedagogicznej. Był nauczycielem i wykładowcą plastyki, historii sztuki oraz liternictwa. W swojej twórczości był całkowicie oddany grafice warsztatowej. Pracował w wielu technikach wypukłodrukowych, jak i wklęsłodrukowych. Ilustrował także książki, projektował obwoluty i karty pocztowe, ale przede wszystkim uwielbiał tworzyć ekslibrisy. Za swoją działalność twórczą otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz został wyróżniony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wernisaż odbędzie się w środę 21 marca 2018, godz. 17.00.

Wystawa czynna do 31 maja 2018 roku.

Wstęp wolny.

Zapraszamy na stronę Galerii:  https://www.facebook.com/warszawskagaleriaekslibrisu/