logo bpo czytelnia naukowa25 kwietnia (środa) 2018 r., godz. 17.30logo towarzystwo curie
XI Czytelnia Naukowa
Grójecka 77

Okładka książki z wizerunkiem Lise Meitner. XI Czytelnia Naukowa oraz Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie zapraszają na spotkanie poświęcone Lise Meitner, austriackiej uczonej uznanej dziś za matkę fizyki jądrowej. Kobiecie niezwykle pracowitej, o wielkim umyśle i charakterze, o ogromnym dorobku naukowym, a przy tym serdecznej, pełnej ciepła i szacunku dla innych.

Lise Meitner była nominowana aż piętnaście razy do Nagrody Nobla i gorąco rekomendowana przez samego Nielsa Bohra oraz Maxa Plancka, nigdy nie została doceniona tą prestiżową nagrodą, choć na nią z pewnością zasłużyła. Zawsze zostawała w cieniu mężczyzn naukowców. Jako pierwsza zrozumiała zjawisko rozszczepienia jądra atomowego, ale i wtedy to odkrycie zostało przypisane mężczyźnie.

Pacyfistka z przekonania, została okrzyknięta matką bomby atomowej. Była kobietą i Żydówką – to wystarczyło, żeby utrudniać rozwój jej kariery. Nie wystarczyło jednak, żeby ją zahamować!
Wykład o Lise Meitner wygłosi dr hab. Tomasz Pospieszny, autor książki "Zapomniany geniusz. Lise Meitner - pierwsza dama fizyki jądrowej".

Tomasz Pospieszny (ur. 1978) – doktor habilitowany nauk chemicznych, poznaniak i bibliofil. Na co dzień pracownik Wydziału Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Fascynat historii nauk przyrodniczych. Podziwia życie, pracę i wkład kobiet w tworzenie nauki. Jest autorem wykładów, artykułów i biografii o Marii Skłodowskiej-Curie, Irenie Joliot-Curie oraz Lise Meitner. Ponadto pasjonuje się zamkami, czasem Jagiellonów i Tudorów.