Dziewczynka siedząca na kanapie, czytająca książkę. W tle las w półmroku.

Zachęcamy do zapoznania się z propozycjami książek dla dzieci i młodzieży, które przygotowała Renata z Biblioteki "Baśniowa".Okładka książki z tytułem na środku: A moze bedzie wlasnie tak. Dookoła pieć postaci dzieci. Recenzja książki: "A może będzie właśnie tak.."
Autor: Piątkowska Renata
Wydawnictwo: BIS
Kategoria wiekowa: 3-5 lat
Któż z nas dorosłych nie marzył o tym, kim będzie w przyszłości?
Tak jest i dzisiaj... nic się nie zmieniło.
Dziewczynki marzą by być fryzjerką, aktorką lub lekarką... Chłopcy - policjantem, strażakiem, piratem...
Marzenia są częścią naszych myśli, nadają życiu sens, zachęcają do działania, pozwalają przetrwać trudny czas. W marzeniach pojawiają się plany na przyszłość. Powstają, zmieniają się. Nie wszystkie, część pozostaje i wtedy można je określić jako uniwersalne. W każdym wieku jedne i drugie są bardzo ważne. Dziecko jako doskonały obserwator otaczającego świata wchodzi w piękną krainę wyobraźni, dzięki której tworzą się pierwsze marzenia; bogate, kolorowe i pełne wiary. Ich realizacja przebiega spontanicznie, najprościej i najpiękniej, nawet bez zachęty osób dorosłych.
Książka "A może właśnie będzie tak" została napisana w humorystyczny sposób, w formie kilku opowiadań przybliżających powstawanie, argumentację i realizację marzeń dziecięcych odnośnie życia w dorosłości. Wyobraźnię dziecięcą uzupełniają bogate i zabawne ilustracje przedstawiające wymarzony zawód w przyszłości.
Pomysłów na to, kim będzie dziecko jak dorośnie, jest tyle ile dzieci, albo i więcej, a ich argumentacja jest przemyślana i niejednokrotnie zaskakująca. Z pewnością treść zaciekawi dzieci, a dorosłym przywoła wspomnienia z wczesnych lat życia. Bardzo polecam tę lekką i "uśmiechniętą" lekturę.

Okładka książki "Za dużo marchewek". Królik trzymający marchewkę, leżący na stosie marchewek. Recenzja książki "Za dużo marchewek"
Autor: Katy Hudson
Wydawnictwo: Amber, seria Przyjazna łapka
Kategoria wiekowa: 3+
Bohaterem książki jest królik, który uwielbia jeść marchewki, ale nie tylko… jeść. Cały swój dom wypełnił wszystkim, co jest z marchewką związane. Są w nim marchewkowe nasiona, książki, gadżety, przysmaki itp. W związku z tym w jego norce zabrakło miejsca dla niego samego. Powstał problem z noclegiem. W tej sytuacji pomocną dłoń podali przyjaciele. Królik z ochotą przyjął propozycję, ale nie do końca przemyślał, jak się zachować, bowiem tam gdzie się przemieszczał zabierał ze sobą duże ilości marchewek. Czym się zakończyło "marchewkowe szaleństwo" królika? Co stało się z gniazdem ptaszka, dziuplą wiewiórki, domem ślimaka i domem bobra? Czy warto gromadzić rzeczy w takich ilościach jak królik, nawet jak się coś bardzo lubi? Czy mogą zdarzyć się problemy? Nasuwa się wiele pytań. Odpowiedzi na nie zawarte są w tej lekturze. Ponadto treść książki niesie wielkie przesłanie nt. przyjaźni, dzielenia się z innymi, trudności życiowych i pomocy innych. Książeczka napisana zrozumiałym, prostym językiem i uzupełniona wyrazistymi, kolorowymi ilustracjami, które przykują uwagę najmłodszych pociech. Przetłumaczona została na kilkanaście języków i należy do bestsellerów literatury dziecięcej na świecie. Lekka i przyjemna lektura na każdą porę dnia.


Okładka książki "Pięciu Nieudanych". Napis pośrodku. W górze zieleń, na dole pięć postaci bajkowych. Recenzja książki "Pięciu Nieudanych"
Autor: Beatrice Alemagna
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Kategoria wiekowa: 3-6 lat
Książeczka (36 stron) włoskiej autorki Beatrice Alemagna należy do kategorii literatury dziecięcej, ale ze względu na podjętą tematykę zachęcam także dorosłych do zapoznania z treścią. Pozycja przybliża postacie pięciu bardzo różnych bohaterów, którzy mieszkają w jednym domu. Każdy z nich obciążony jest wadą, nieco przerysowaną w opisie. Wady dotyczą wyglądu lub osobowości. Jeden jest np. Dziurawy, inny Wiecznie Zmęczony. I wydawać by się mogło, jak to możliwe, że osobom z defektami udało się wspólnie zamieszkać. Na dodatek zupełnie ignorując wszelkie niedoskonałości, zostają przyjaciółmi. Dystans, który mają do siebie umożliwia bezproblemowe funkcjonowanie i odnalezienie się w grupie. Wszyscy czują się dobrze w takim układzie. W pewnym momencie w ich domu pojawia się gość. Gość Idealny, który próbuje wprowadzić swoje zasady i zaburzyć dobre relacje między "dziwnymi" mieszkańcami domu.
Co próbuje zmienić? Czy uda mu się zrealizować swój plan? Czy uzyska aprobatę mieszkańców domu? Jaka będzie ich reakcja? Czy nawiąże kontakt z grupą? O tym dowiemy się z tej lektury.
Książka zawiera głęboki morał - uświadamia dzieciom, jak ważny jest dystans do swoich wad, bo nikt nie jest ich pozbawiony. Uświadamia również, że pozytywne nastawienie, akceptacja innych i samego siebie,wpływa korzystnie na relacje międzyludzkie i wzmacnia poczucie własnej wartości.
Ilekroć czytam tę książkę pojawia się refleksja oraz uśmiech na twarzy.
Bardzo polecam tę lekturę, choć nie jest nowością, to od momentu wydania w wielu krajach pozostaje nadal bestsellerem.Okładka książki "Żegnaj Skarpetko" autorstwa Benjamina Clouda. Przedstawia chłopca ubranego w czerwoną bluzkę, pokazanego od pasa w górę, stojacego za zielenią. Z lewej strony biało-różowy królik. Czerwony napis nad nimi to tytuł "Żegnaj Skarpetko"."Recenzja książki "Żegnaj Skarpetko"
Autor: Benjamin Cloud
Wydawnictwo: Zakamarki
Kategoria wiekowa: 3+
Posiadanie zwierzątka w domu to marzenie wielu dzieci. Przy okazji lub ot tak zwyczajnie, osoby dorosłe ulegają namowom dzieci i pojawiają się w domach różne żywe istoty; papugi, rybki, kot lub pies. W pierwszym okresie dzieci bywają zachwycone, jednak z czasem euforia mija. Posiadanie zwierzątka niesie wiele obowiązków, wymaga poświęcania, uwagi i czasu. Zwierzę to nie zabawka, choć o zabawki też należy dbać. W książce została opisana historia chłopca, który dostał królika. Nazwał go "Skarpetka". Po pewnym czasie stwierdził, że zwierzątko nie spełnia jego oczekiwań ponieważ "jest niemrawy i nie potrafi bawić się w Indian". "Skarpetka" staje się niekochany, niepotrzebny. Chłopiec planuje pozbyć się królika. Różne myśli przewijają się w jego głowie. Czy zrealizuje plan? Czy porzucenie zwierzaka jest dla chłopca łatwe? Jakie emocje towarzyszą takiej decyzji?
Na przykładzie chłopca i królika autor podjął bardzo interesujący i ponadczasowy temat.
Zwrócił bowiem uwagę, jak ważna jest odpowiedzialność, przyjaźń i wzajemne zaufanie. Skutki pochopnych decyzji bywają nieodwracalne. Historię "Skarpetki" można odnieść do relacji międzyludzkich. Ową "Skarpetką" może stać się młodsze rodzeństwo lub kolega w przedszkolu. Los jakiego doświadczył królik, zasługuje na uwagę i przemyślenia, na przedyskutowanie z dziećmi.
Sytuacje przedstawione w książce choć czasem zabawne, to jednak bardzo wzruszające.