Lupa, a pod szkiełkiem napis: SHERLOCK HOLMES. Kinga i Justyna z Biblioteki "Skarżyńskiego" przygotowały z okazji Tygodnia Bibliotek zagadki detektywistyczne. Zapraszamy do zabawy. Odpowiedź pojawi się jutro.
 
Zagadka detektywistyczna. Przeczytajcie dokładnie treść zagadki i przyjrzyjcie się uważnie obrazkowi (szczegóły bywają bardzo ważne!).

Zagadka 1 "Ostatni posiłek"
Miłośnik książek Tadeusz wybrał się do restauracji słynącej z przepysznej zupy pomidorowej. Jej hipnotyzujący zapach unosił się wokół już po przekroczeniu progu lokalu, dlatego każdy klient od razu zamawiał właśnie to danie. Tadeusz również dał się uwieść jej urokowi. Po otrzymaniu talerza pysznej zupy, mężczyzna zgodnie z własnym upodobaniem doprawił ją solą i pieprzem. Miał on też niezbyt zdrowy zwyczaj czytania podczas posiłku - otworzył więc powieść kryminalną i pełen emocji wczytał się w historię, jednocześnie zajadając zupę. Nagle złapał się za gardło i padł na ziemię, dusząc się i dławiąc.
Co stało się Tadeuszowi?

Rozwiązanie na końcu strony!zagadka2Przeczytajcie dokładnie treść zagadki  i przyjrzyjcie się uważnie obrazkowi (szczegóły bywają bardzo ważne!)

Zagadka 2  "Nieuważny czytelnik"
Nieco niezdarny i wiecznie zaczytany Stanisław wybrał się na spacer. Szedł spokojnie po ulicy, zapatrzony w książkę, gdy nagle przed jego oczami zrobiło się zupełnie ciemno.
Dlaczego?
Rozwiązanie na końcu strony.
zagadka3Przeczytajcie dokładnie treść zagadki i przyjrzyjcie się uważnie obrazkowi (szczegóły bywają bardzo ważne!).

Zagadka nr 3 "Zły początek"
Maria wypożyczyła z biblioteki najnowszy tom ulubionej serii kryminałów. Niestety, po otworzeniu książki na pierwszej stronie, od razu dowiedziała się kto zabił. Ze złością wróciła do biblioteki i oddała nieprzeczytaną książkę.
Co dokładnie się stało?
Rozwiązanie na końcu strony.Rozwiązanie zagadki nr 1 "Ostatni posiłek"
Tadeusz, zupełnie pochłonięty powieścią kryminalną, nie zwrócił uwagi na to, że niewielkie sitko solniczki wpadło do jego zupy. Gdy przez przypadek je połknął, sitko stanęło mu w gardle i Tadeusz o mało się nie udusił.
Rozwiązanie zagadki nr 2 "Nieuważny czytelnik"
Zaczytany Stanisław zupełnie nie zauważył znaków ostrzegawczych informujących o robotach drogowych pracujących na ulicy i nieszczęśliwie wpadł do odkrytej studzienki.
Rozwiązanie zagadki nr 3 "Zły początek"
Po otworzeniu książki na pierwszej stronie, w oczy Marii rzucił się ręczny napis "Mordercą jest ogrodnik Artur!!". Prawdopodobnie poprzedni czytelnik postanowił zażartować i zamieścił tę kluczową informację na samym początku książki. Wściekła Maria straciła ochotę na czytanie i zwróciła lekturę do biblioteki tego samego dnia.