coletteColette
reżyseria: Wash Westmoreland
scenariusz: Wash Westmoreland, Richard Glatzer
premiera: 2018

Życie Sidonie-Gabrielle Colette (Keira Knighley) było tak barwne, że starczyłoby pewnie na kilka scenariuszy filmowych. Wash Westmoreland proponuje historię zaledwie fragmentu bogatej autobiografii twórczyni Klaudyny. Jednak to ważny fragment. Obejmuje czas kształtowania się osobowości słynnej pisarki.

W wieku 20 lat poślubiła prawie dwukrotnie starszego bon vivanta, Henry’ego Gauthiera-Willasa „Willego” (Dominic West) Paryska śmietanka z początku widziała w niej dziewczynę z prowincji, której na salony udało się dostać przez małżeństwo. Jednak młoda Gabrielle, wychowana niekonwencjonalnie jak na ówczesne czasy, nie miała żadnych kompleksów. Dla niej elity były nudne, a Paryż duszny i ciasny. W niedługim czasie okazało się, że młoda dziewczyna ma talent literacki. I tak stała się ghostwriterem własnego męża. To pod jego nazwiskiem ukazały się cztery, na poły autobiograficzne, części przygód Klaudyny. Willy podpisywał umowy odnośnie edycji, otrzymywał zyski.

Niepokorna Colette przez te wszystkie lata dorasta, zmienia się, zaczyna walczyć o swoje. Zachowaniem, licznymi romansami z kobietami i mężczyznami zyskuje miano skandalistki. Gdy przez przypadek dowiaduje się, że mąż, bez konsultacji z nią, sprzedaje prawa do „Klaudyny” na wyłączność za pięć tys. franków, odchodzi od niego.

Sidonie-Gabrielle Colette żyjąca na przełomie XIX i XX wieku była kobietą wychodzącą poza ramy swoich czasów. Jak sama powiedziała „Miałam cudowne życie. Żałuję tylko, że tak późno zdałam sobie z tego sprawę.”

Wash Westmoreland – Motyl Still Alice
Keira Knighley – Anna Karenina, Doktor Żywago, Duma i uprzedzenie, Gra tajemnic, Jedwab, Księżna, Pokuta, Ukryte piękno, Zeszłej nocy
Dominic West – Burton i Taylor, Chicago, Geniusz, The Squere.

XI Czytelnia Naukowa zaprasza po film Colette. Warto poznać choć fragment z życia kobiety nietuzinkowej, kontrowersyjnej, której talent pisarski doceniła m.in. Królewska Belgijska Akademia Języka i Literatury Francuskiej i Akademia Goncourtów. Oraz po pozostałe tytuły wymienione w tekście ;-)


Monika Świderska