pokojPokój
reżyseria: Lenny Abrahamson
scenariusz: Emma Donoghue
premiera: 2015

Jack (Jacob Tremblay) ma 5 lat, włosy za łopatki i mieszka z mamą w pokoju. Według wiedzy jaką chłopiec posiada, to małe pomieszczenie ze świetlikiem w suficie jest całym światem. Poza pokojem istnieje kosmos i inne planety. Otoczenie Jacka to postacie prawdziwe, jak on, mama i stary Nick czy mała myszka, oraz nieprawdziwe, czyli wszystkie widziane w telewizorze. Dziecko swoją wiedzę czerpie z opowiadań matki, Ma (Brie Larson). Młoda, 24 letnia kobieta, która siedem lat wcześniej została podstępnie uwięziona robi wszystko, co w jej mocy, aby syn miał jak najbardziej szczęśliwe i spokojne dzieciństwo. Stara się za wszelką cenę odizolować go od porywacza (Sean Bridgers). Zdaje sobie jednak sprawę, iż sytuacja, w której się znajdują, nie może trwać w nieskończoność. Obmyśla więc plan, którego powodzenie, w znacznej części, zależy od Jacka.

Film Pokój, wyreżyserował Leny Abrahamson, a scenariusz, na podstawie własnej powieści, napisała Emma Donoghue. Większa część historii ukazana jest oczami pięciolatka, ale twórcy dali również możliwość „wypowiedzi” dorosłym bohaterom obrazu. Poznajemy codzienne rytuały matki i syna. Ich reakcje na sytuacje dnia powszedniego. Te miłe i te gorsze. Dowiadujemy się, w jaki sposób młoda kobieta dba o rozwój swojego dziecka, zarówno tej fizyczny jak i ten intelektualny.

Widz bez problemu poznaje prawdę odnośnie ojca Jacka. Domyśla się, z jakim emocjonalnym dramatem miała do czynienia jego matka. Każde dziecko ma prawo do miłości. Ale narodziny jej dziecka wiązały się z traumatycznymi wcześniejszymi przeżyciami. Ta młoda, wówczas dziewiętnastoletnia dziewczyna dokonała wyboru, na jaki nie stać było jej własnego ojca.

Pokój to film o miłości. Miłości bezwarunkowej. O zaufaniu, bezgranicznym zaufaniu. Ale także to obraz o wyrastaniu pięcioletniego chłopca z jego małego świata. Jedynego świata jaki znał. Ten trudny i początkowo przerażający proces możliwy jest dzięki podjętemu przez Jacka wysiłkowi zrozumienia tego, co do tej pory nie tylko było nie do pojęcia. To po prostu nie istniało w świadomości chłopca. A jednak podjął próbę realizacji zadania, które postawiła przed nim Ma. Zrobił to, bo jej ufał, kochał ją i wiedział, iż wszystko, co robiła, mówiła, miało na celu przede wszystkim jego dobro.

Brie Larson za rolę młodej matki w obrazie Leny’ego Abrahamsona uhonorowana została Oscarem w kategorii „najlepsza aktorka pierwszoplanowa”.

Oszczędne środki wyrazu, brak wydumanych efektów specjalnych czy przesadnej charakteryzacji daje widzowi możliwość skupienia się na może nieskomplikowanej, ale jakże bogatej opowieści. Oglądającemu może przypomnieć się historia Elisabeth Fritzl, ale ma świadomość iż była to jedynie inspiracja.

Serdecznie zapraszam do wirtualnej wizyty w Pokoju, a wszystkich zainteresowanych książką na podstawie której napisany został scenariusz do filmu zapraszam do naszych Placówek: Baśniowa, Białobrzeska, Przy Narutowicza i Pod Skrzydłami (tu książkę można wypożyczyć w jęz. polskim i angielskim). Ta ostatnia Placówka zaprasza oczywiście po remoncie :)

Film Leny’ego Abrahamson, Pokój, czeka na zainteresowanych w XI Czytelni Naukowej.
Proszę tylko pamiętać o wakacyjnych godzinach pracy naszych Placówek.

Monika Świderska