turystyka kulinarnaMagdalena Woźniczko
Turystyka kulinarna
Warszawa, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 2015

Obecnie często jest rozpowszechniane pojęcie „turystyka kulinarna”. Jak zapewniają autorzy, to odrębna i rozbudowana gałąź gastronomii. Osoby uprawiając tego rodzaju turystykę poznają, poprzez degustacje nieznanych produktów i potraw, inne kultury. Przy okazji smakosze mają możliwość zwiedzić zabytki, poznać miejscową historię, uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Dużą popularnością cieszą się szlaki winne, popularne np. we Francji np. Alzacki Szlak Win, Szlak Wielkich Win przebiegający przez Burgundię, czy Szlak Szampana. Innym przykładem są szlaki w Portugalii np. Szlak Win Cysterskich czy też wiodące przez Niemcy, Węgry, Hiszpanię i Włochy. Autorzy wyjaśniają, że uczestnictwo w tego typu rozrywce polega na zwiedzaniu winnic oraz piwnic winnych, które normalnie są zamknięte dla publiczności.

Analogicznie jest z turystyką dotyczącą piwa na terenach Niemiec. Inne ciekawe szlaki dotyczą np. kiełbasy czy czarnej porzeczki. Istnieje np. Szlak Włoskiego Risotto czy w końcu Szlak Szarlotki w Kanadzie. Jak piszą autorzy, sztuka kulinarna znajduje poczesne miejsce na Liście Światowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Na tę listę zdołano już wpisać np.: Francuską tradycję biesiadną, Tradycyjną kuchnię meksykańską jako żywą kulturę wspólnotową według wzoru z Michoacan, Washoku – tradycje kulinarne, zwłaszcza noworoczne w Japonii; czy Połów krewetek na koniach w Oostduikerke w Belgii.

Aby przyciągnąć turystów organizuje się różnorodne festiwale i dni poświęcone celebrowaniu jedzenia a nawet muzea w tym bardzo dziwaczne np. Muzeum Marcepanu w Lubece (Niemcy), Muzeum Żółtego Sera w Alkmaar (Holandia), czy Muzeum Przypalonego Jedzenia w Arligton w USA. Podobną kreatywnością wykazują się restauratorzy tworząc najbardziej wymyślne nazwy i odpowiednio aranżując pomieszczenia w których serwują posiłki... np. Restauracja w ciemnościach, która mieści się w Zurychu, Restauracja lodowa jest pierwszą tego typu restauracja w... Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Z książki możemy również dowiedzieć się o różnorodnej ofercie tego typu w Polsce. W czasie Nocy Muzeów w Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, na dziedzińcu odbywa się „Kulinarny Grand Tour” czyli prezentacja dotycząca tego, co i jak jadano w czasach, gdy właścicielem Wilanowa był S.K. Potocki (w XVII na pocz. XIX w.). Odbywa się wówczas również pokaz kulinarny mistrza M. Nowickiego, na podstawie przepisów z książki kucharskiej W. Wielądka pt. „Kucharz doskonały”. W Polsce znane są np. Szlak Janosika, Małopolski Szlak Owocowy, Świętokrzyska Kuźnia Smaków, Szlak Karpia, Muzeum Chleba w Radzionkowie w woj. śląskim a także imprezy np. Podlaskie Ziołami Pachnące, Dzień Miodu, Kaziuki organizowane przez Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze, z siedzibą w Ochli.

Zapraszam do odbycia podróży kulinarnej w wyobraźni.
KM