top
 

 
uk fr it ru
Information in other languages
Wirtualne Konto Czytelnika
Nazwa:
Hasło:
Portal e-Usług bibliotecznych w.bibliotece.pl

spotkania dzieci
pomoc komputerowa
spotkania jezykowe
dkk
fotoochota
magiczna biblioteka

Newsletter


Przystanek Książka (Mediateka)pk_info PRZYSTANEK KSIĄŻKA
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr 41
Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 93
02-320 Warszawa, ul. Grójecka 42

Czynna:
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 10.00-19.00 
środa : 14.00-19.00

Kontakt:
tel. 22 822-38-06
e-mail: przystanek@bpochota.waw.pl

Kierownik:
Justyna Lisak
p.o. Katarzyna Urbanowicz


 


O Bibliotece


PRZYSTANEK KSIĄŻKA
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr 41

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 93
02-320 Warszawa, ul. Grójecka 42

Czynna:
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 10.00-19.00 
środa : 14.00-19.00

Kontakt:
tel. 22 822-38-06
e-mail: przystanek@bpochota.waw.pl

Kierownik: Justyna Lisak
p.o. kierownika: Katarzyna Urbanowicz

ul. Niemcewicza 26
Wypożyczalnię dla Dorosłych Nr 93 i Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży Nr 41 powołano do działalności w 1967 r. W przestronnych pomieszczeniach pawilonu przy ul. Niemcewicza często organizowane były spotkania z autorami, m.in. w ramach Warszawskiej Premiery Literackiej (w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku była to ważna impreza w warszawskim świecie literackim).
Bibliotekarze integrowali społeczność lokalną, zwłaszcza dzieci i młodzież, poprzez różnego rodzaju konkursy, zajęcia plastyczne, koła zainteresowań (klub szachowy). Atrakcyjne formy spędzania ferii przyciągały spiorą grupę młodych pasjonatów książki.

ul. Filtrowa 68
W 1998 r. została podjęta decyzja o likwidacji pawilonu. W jego miejscu miał stanąć nowoczesny budynek, w którym zagwarantowano pomieszczenia dla biblioteki. Na okres prac budowlanych obie wypożyczalnie przeniesiono do lokalu zastępczego przy ul. Filtrowej 68. Lokal okazał się niewielką sutereną, w której przez jakiś czas miały pomieścić się dwie biblioteki. W ciasnych piwnicznych wnętrzach bibliotekarze cierpliwie czekali na spełnienie obietnic powrotu pod dawny adres, lecz już w nowoczesnych przestrzeniach budynku przy Niemcewicza. Mimo trudnych warunków, pracownicy nie zaprzestali organizować imprez kulturalnych. Dzięki miłej obsłudze, dużej wiedzy i niewyczerpanym pomysłom, zjednywali sobie nowych użytkowników. Pomysłów przybywało, a wizja nowego lokalu z roku na rok stawała się coraz bardziej odległa. Warszawska Premiera Literacka, Warszawska Jesień Poezji, lekcje biblioteczne, zajęcia plastyczne dla dzieci, spotkania autorskie, tydzień bibliotek, andrzejki  i wiele innych imprez odbywało się w „piwnicznych klimatach”. Czytelnicy chętnie zaglądali na Filtrową, bo oprócz znalezienia dobrej książki, można było porozmawiać o wszystkim.    
Czas płynął, a decyzji o przeniesieniu wciąż nie podejmowano. W kwietniu 2007 roku, po dziewięciu latach funkcjonowania przy ul. Filtrowej, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ochota, Zofia Umerska, podjęła trudną decyzję o zamknięciu obu placówek do czasu przeniesienia do nowego lokalu.

ul. Grójecka 42
Jak okazało się później, był to strzał w dziesiątkę, ponieważ lokalne władze szybko zatroszczyły się o znalezienie nowego lokum dla obu filii bibliotecznych. W taki oto sposób Wypożyczalnia dla Dorosłych Nr 93 i Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr 41 otwierają swoje podwoje pod nowym adresem: Grójecka 42 i nową nazwą: Przystanek Książka. Po wieloletnim oczekiwaniu na nowoczesny lokal, zarówno pracownicy, jak i użytkownicy, będą mogli korzystać z przestrzeni przystosowanej dla różnych grup społecznych. Mamy nadzieję, że Przystanek Książka stanie się stałym elementem różnego rodzaju działań na rzecz rozwoju kultury w Warszawie.

Zbiory


wydawnictwa zwarte: literatura piękna dla dorosłych, młodzieży i dzieci, literatura popularnonaukowa

zbiory specjalne: filmy DVD oraz muzyka na płytach CD

Udostępnianie zbiorów:

  • książki, prasa, zbiory audiowizualne wypożyczane są do domu
  • księgozbiór podręczny dostępny jest na miejscu
Poniższe linki generują zestawienie filmów lub muzyki dostępnych na „Przystanku Książka”. Jeżeli chciałbyś przeszukiwać wyłącznie wygenerowane zbiory użyj opcji „Szukaj w wynikach”.

Internet


Do dyspozycji czytelników jest 8 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu oraz 5 stanowisk w dziale dziecięcym, przeznaczone dla najmłodszych czytelników. Dla czytelników z własnym sprzętem komputerowym biblioteka oferuje dostęp do bezprzewodowego Internetu.

Ze stanowiska komputerowego można korzystać przez 1 godz. Czas ten może zostać wydłużony w przypadku braku osób zainteresowanych pracą przy komputerze.

Korzystanie z Internetu jest bezpłatne. Zasady korzystania z Internetu określa Regulamin

Czytelnik ma możliwość:

  • przygotowania własnych dokumentów w programach pakietu Microsoft Office 2007 (Word, Excel, Access, PowerPoint)
  • wydrukowania przygotowanych dokumentów.

Kontakt


PRZYSTANEK KSIĄŻKA
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 41
Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 93
02-320 Warszawa, ul. Grójecka 42

tel. 22 822-38-06
email: przystanek@bpochota.waw.pl

Kierownik: Justyna Lisak
e-mail: j.lisak@bpochota.waw.pl

p.o. kierownika: Katarzyna Urbanowicz

e-mail: k.urbanowicz@bpochota.waw.plBlog NA PRZYSTANKU

Blog (nazwa pochodzi od połączenia słów "web" czyli sieć i "log" – ‘weblog’), to internetowa forma pamiętnika. Od tradycyjnego dziennika w formie papierowej różni się oczywiście wirtualną formą, a także tym, że może on być czytany przez innych…
Od dziś mają Państwo możliwość poznania jednej z naszych filii bibliotecznych "od zaplecza".
Zapraszamy na blog "Na Przystanku".

 bottom

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla 1.5 Template, BetterSoft. Valid XHTML and CSS.