Ułatwienia dostępu

Wczytywanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Dyskusyjny Klub Książki – Erich Maria Remarque – Na zachodzie bez zmian

Serie wydarzeń (zobacz wszystkie)

25 maja @ 17:30 19:00

Zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki! Tym razem sięgamy po jedną z najważniejszych antywojennych powieści XX wieku – Na Zachodzie bez zmian autorstwa Ericha Marii Remarque’a.

To poruszająca, brutalnie szczera opowieść o młodych ludziach wrzuconych w wir wojny, która odbiera im niewinność, złudzenia i poczucie sensu. Remarque pokazuje front bez patosu i bohaterstwa – jako miejsce, gdzie człowiek walczy przede wszystkim o przetrwanie. Podczas spotkania spróbujemy przyjrzeć się temu, dlaczego ta książka wciąż tak mocno działa na czytelników i jakie pytania stawia współczesnemu odbiorcy.

O czym możemy rozmawiać?

  • o tym, jak Remarque przedstawia doświadczenie wojny z perspektywy zwykłego żołnierza
  • o utracie młodości, niewinności i złudzeń — głównym motywie powieści
  • o relacjach między bohaterami i ich sposobach radzenia sobie z traumą
  • o języku i stylu Remarque’a — prostym, ale niezwykle sugestywnym
  • o tym, dlaczego książka była zakazana i palona w nazistowskich Niemczech
  • o aktualności powieści w kontekście współczesnych konfliktów zbrojnych

Dlaczego warto?
Bo to spotkanie z literaturą, która nie pozostawia obojętnym i skłania do głębokiej refleksji. To także okazja, by wspólnie porozmawiać o książce, która od dekad kształtuje sposób myślenia o wojnie i człowieczeństwie.

Organizator:

Lokalizacja:

Al. Jerozolimskie 121/123
Warszawa, 02-017 Poland
+ Mapa Google
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.