logo idziemyMonika Odrobińska
Idziemy, Nr 10 (287)
z dn. 06.03.2011, s. 29.
www.idziemy.com.pl

Na tym przystanku zatrzymuje się dziennie 400 osób. Na godzinę, dwie. Czytają, oglądają filmy. Nie obchodzi ich, że kolejny tramwaj odjechał.

Na Przystanku Książka naprawdę warto przystanąć. Stylizowane na stację kolejową wnętrza mediateki przy ul. Grójeckiej 42 nawiązują do dużego węzła komunikacyjnego, który niemal od zawsze znajdował się przy pl. Narutowicza. Niedaleko stalą karczma Ochota, od której dzielnica wzięła nazwę. Przebywając tu, mamy więc wrażenie, jakbyśmy byli w centrum ważnych wydarzeń.

- Na początku witają nas stacje: filmowa i muzyczna. Choć mamy bogate księgozbiory, 30-40 proc. wypożyczeń to właśnie filmy i muzyka - mówi Maciej Lisak, pracownik biblioteki. Na lewo poczekalnia ze stolikami - a jakże - na szynach. Tu można przysiąść i poczytać prasę.

Poczekalnianc tawy i stoliki są oble¬gane całymi dniami: uczniowie odrabia¬ją lekcje, studenci udzielają korepetycji, biznesmeni śledzą notowania giełdowe, a starsi czytają magazyny. W sercu biblioteki stoi słup, a na nim stylowy zegar, flaga państwowa, napis „Stacja obsługi" i słup ogłoszeniowy. - Można na nim przeczytać o imprezach dzielnicowych. Do tego służy także galeria elektronicz¬na: trzy monitory, na których wyświetla¬my nie tylko informacje bieżące, ale także kampanie zdrowotne - tłumaczy Maciej Lisak.

Biblioteka nie zawęża działalności do wypożyczania zbiorów. - Budujemy spo-łeczeństwo obywatelskie - mówi Justyna Lisak, dyrektor placówki. - Przekazujemy książki - dary czytelników - mniej zasobnym bibliotekom.
Fot. Monika Odrobińska
Współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, ośrodkami pomocy społecznej, kawiarniami, tworzymy sieć współpracy na rzecz mieszkańców. Wspieramy finansowo wielodzietną rodzinę z lubelskiego. Współorganizujemy Dzień Sąsiada, Podwórkową Gwiazdkę, Piknik Integracyjny, Mironalia, Dzień Dziecka - wylicza.
Fot. Monika Odrobińska
- Współdziałamy także z Klubem Osiedlowym Surma. Zorganizował u nas promocję wydanej przez siebie książki o wolontariacie, a my przy okazji wcią-gnęliśmy się w wolontariat.

Pozyskani przez nas wolontariusze prowadzą teraz różne spotkania: językowe w formie konwersacji (angielski, niemiecki, ukraiński), kółko fotograficzne.

Wolontariusze-gim-nazjaliści pomagają na przy organizacji imprez.

Szczególnie hołubieni w bibliotece zdają się seniorzy. Na stronie Przystanku jako jedyni mają swoją podstronę. To zasługa Katarzyny Urbanowicz, która się nimi opiekuje w ramach przedsięwzięcia Senior on-line.

- W dobie katalogów komputerowych, które wyparły kartkowe, kiedy zaistniała możliwość elektronicznego zamawiania, rezerwowania i przedłu¬żania książek, ta grupa społeczna poczuła się wykluczona. Prowadzimy więc kursy dla początkujących i średniozaawansowanych seniorów, którzy chcieliby zapoznać się z obsługą komputera, nauczyć się komputerowej edycji tekstów, szperania w internecie i wysyłania maili. Kursy cieszą się taką popularnością, że w dodatkowy dzień tygodnia ruszyło pogotowie komputerowe dla seniorów.

Stawiamy także na uświadamianie ich co do bezpieczeństwa w sieci - głównie pod kątem wnuków. Sami seniorzy wyszli z inicjatywą dyskusyjnego klubu komputerowego - wymienialiby się ciekawostkami, na które natrafili w interncie, np. przepisami kulinarnymi czy piosenkami na You Tube, na co w czasie zajęć brakuje czasu - opowiada pani Katarzyna.

Przystanek Książka nosi się z zamiarem uruchomienia Książki na Telefon. Być może już od maja osoby, które mają problemy z dotarciem do biblioteki, samotne, niepełnosprawne będą mogły liczyć na to, że pracownik jednej z 13 bibliotek publicznych na Ochocie przywie¬zie im daną pozycję do domu. - Wiem, że w urzędzie dzielnicy powstaje program „90 plus" - mówi Justyna Lisak. - Chcielibyśmy się w nią włączyć i seniorom po 90. roku życia dowozić audiobooki i bo-omboxy, na których by je odtwarzali.

Może się tu zapisać każdy, od malucha do stulatka. O seniorach już było, teraz o najmłodszych. - W Kąciku Malucha dzieci znajdą kolorowe książki, pluszaki, gry planszowe. Co miesiąc odbywają się u nas spotkania mam i dzieci z klubu Osiedlowego Surma - mówi Maciej Lisak. Niedawno było spotkanie autorskie z autorkami serii książeczek o Basi.

Przystanek Książka jako jedyna chyba biblioteka prowadzi blog. Na nim recenzowane są książki dla dzieci: prawdziwa pomoc dla rodziców. To dopiero multimedialna biblioteka!