Mirosława Dobrowolska.
Biblioteka Narodowa Instytut Książki i Czytelnictwa Pracownia Bibliotekoznawstwa.
Poradnik Bibliotekarza. Pismo dla bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych nr 3/2010, s. 16-18
Biblioteki publiczne na terenie warszawskiej dzielnicy Ochota od lat działają aktywnie na rzecz osób starszych. Od blisko 3 lat są organizowane na Ochocie Dni Seniora, w które włączają się biblioteki oraz inne instytucje kultury a także, co godne podkreślenia, te działania wspiera - także i finansowo - Rada i Zarząd Dzielnicy. Tegoroczne obchody Dni Seniora zakończyła w dniu 19 listopada 2009 r. konferencja poświęcona inicjatywom podejmowanym w bibliotekach i ośrodkach kultury na rzecz aktywizacji edukacyjno-kulturalnej seniorów zatytułowana „Ochota na życie”. Organizatorami tego interesującego spotkania byli: Rada i Zarząd Dzielnicy Ochota oraz Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ochota. Konferencja odbyła się w nowoczesnych wnętrzach nowo otwartej w kwietniu 2009 r. placówki bibliotecznej „Przystanek Książka'' zlokalizowanej przy ul. Grójeckiej 42.
Obrady prowadziła bardzo sprawnie Janina Saffarini, kierowniczka jednej z ochockich filii bibliotecznych. Powitała ona uczestników konferencji oraz gościa specjalnego - burmistrza Ochoty - Krzysztofa Kruka, który w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na wzrost liczby seniorów w dzielnicy oraz zadeklarował, że w przyszłym roku będzie chciał otoczyć osoby trzeciego wieku jeszcze większym zainteresowaniem i troską. Ochoccy seniorzy będą mieli jeszcze większą i bogatszą ofertę aktywnego spędzania wolnego czasu.
Pierwszą referentką była dr Beata Kędziorek (aktywna czytelniczka jednej z ochockich bibliotek), która w referacie "Rola seniorów na przestrzeni dziejów" w sposób niezwykle interesujący a jednocześnie wzruszający ukazała wizerunek osoby starszej w różnych epokach historycznych. W dawnych czasach za seniora uznawano już osobę w wieku 35-38 lat, darzono ją szacunkiem i zaufaniem, korzystano z jej doświadczenia życiowego. Epoka francuskiego monarchy Ludwika XIV zmieniła spojrzenie na ludzi starszych, już wtedy pojawił się kult młodości i piękna a sama starość była uważana za coś złego i nieestetycznego. Wiek XIX przywrócił osobom trzeciego wieku należny im szacunek i poważanie, natomiast wiek XX i XXI pokazały jak można traktować osoby starsze (z jednej strony domy opieki i szpitale a z drugiej eksterminacja w obozach zagłady i gułagach). Dr B. Kędziorek przywołała postać papieża Jana Pawła II, który zwłaszcza w swoich ostatnich dniach pokazał światu, czym jest starość, jak przeżywają sam senior oraz jego otoczenie. Ponadto z referatu uczestnicy konferencji dowiedzieli się, że pierwsze świadczenia emerytalne zostały wypłacone w 1903 r. przez firmę ubezpieczeniową Lloyda osobom, które przepracowały w niej minimum 20 lat. Natomiast w Polsce pierwsze emerytury wypłacono w latach dwudziestych ubiegłego stulecia, otrzymywali je pracownicy kolei, nauczyciele oraz pracownicy banków.
Mirosława Dobrowolska (Instytut Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej) w wystąpieniu "By jesień życia była pogodna" - potrzeba aktywizacji seniorów dla przyszłości społeczeństwa polskiego mówiła o potrzebie aktywizacji osób powyżej 60 roku życia, o roli i formach działań bibliotek publicznych na rzecz tej szczególnej kategorii użytkowników. Przywołała dane statystyczne mówiące o wzroście liczby seniorów w Polsce (obecnie grupa ta stanowi ponad 16% społeczeństwa) i o prognozach, z których wynika, że w przyszłości osoby starsze będą stanowiły ponad 30% populacji. Na koniec wspomniała o dwóch dokumentach eksperckich: „Strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce do 2013 r." oraz o „Raporcie o Kapitale Intelektualnym Polski", mającymi stanowić podstawę do dyskusji na szczeblu rządowym oraz samorządowym, wyraźnie akcentujące potrzebę edukacji osób starszych w zakresie obsługi komputera i aktywnego uczestnictwa we współczesnym społeczeństwie informacyjnym. Efektem tych działań ma być spadek liczby osób trzeciego wieku zagrożonych wykluczeniem społecznym i cyfrowym.
Kolejni referenci prezentowali szczegółowe, konkretne działania podejmowane przez biblioteki publiczne oraz inne instytucje skierowane do seniorów.
Agnieszka Proszowska oraz Katarzyna Dzięcioł (z biblioteki publicznej warszawskiej dzielnicy Wola) zaprezentowały działania na rzecz osób starszych, będące elementem pracy edukacyjno--oświatowej wolskich placówek bibliotecznych. A. Proszowska, animatorka kultury wolskich bibliotek, w referacie "Biblioteka jest wielka przez swą gościnność, a nie przez swe rozmiary" zaprezentowała różnorodną ofertę działań kulturalnych i edukacyjnych skierowanych do ogółu czytelników. Zaakcentowała szczególnie te działania i imprezy biblioteczne, które są adresowane do osób starszych, a więc kursy komputerowe, spotkania z autorami książek, z aktorami teatru i filmu, koncerty muzyki operowej i operetkowej. Zaprezentowała ukazujące się od ubiegłego roku interesujące czasopismo wydawane przez wolskie placówki biblioteczne „Wola Czytania" popularyzujące wśród mieszkańców Woli działania bibliotek na rzecz rozwoju czytelnictwa, prezentujące zbiory i nabytki biblioteczne a także promujące działalność pisarską wolskich czytelników. Katarzyna Dzięcioł (kierowniczka jednej z filii bibliotecznych) przedstawiła działalność klubu czytelniczego dla seniorów "Godzinka w dobrym towarzystwie". Klub ten działa od roku i skupia około 30 aktywnych czytelniczek-seniorek, które przychodzą do biblioteki co drugi wtorek aby dyskutować o przeczytanych książkach, wymieniać się przepisami, spotkać się z ciekawymi ludźmi oraz by po prostu nie siedzieć samotnie w domu i nie narzekać na choroby i małą emeryturę. W ciągu rocznej działalności „Godzinek" odbyło się 21 spotkań, w których uczestniczyło 412 osób. Wśród uczestniczek wolskiego klubu jest Anna Chabiera, seniorka-pisarka, która w tym roku wydała swoją pierwszą książkę Przygody na Antypodach. Działalność „Godzinek w dobrym towarzystwie" uczestnicy określają jako „strzał w dziesiątkę"1.
Łukasz Ślusarczyk (MBP w Olsztynie) w referacie "Aktywizacja Seniorów: podejście kreatywne" przedstawił rolę artterapii w pracy z osobami starszymi. Zaprezentował dwa projekty „Człowiek nie wiek" oraz „Wystarczy byś był...". Oba te przedsięwzięcia aktywizujące seniorów zostały skierowane do mieszkańców Domu Seniora „Kombatant" i miały na celu nauczenie pensjonariuszy podstaw języka angielskiego oraz obsługi komputera. Nauczycielami byli olsztyńscy studenci oraz uczniowie szkół średnich skupieni wokół MBP. W obu tych projektach szczególną uwagę zwracano na tworzenie się więzi międzypokoleniowej pomiędzy seniorami a młodzieżą. Te przedsięwzięcia spotkały się z ciepłym przyjęciem, zwłaszcza ze strony osób starszych, natomiast dla ludzi młodych były niezapomnianą lekcją patriotyzmu. Seniorzy i młodzież na wspólnym ognisku bawili się zarówno w rytmie szlagierów Mieczysława Fogga, jak i muzyki w stylu hipp czy pop.
Przedstawicielka UPC Polska - Dagmara Krzesińska zaprezentowała referat "Działania społeczne UPC Polska - przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób 50+". Firma UPC Polska to dostawca usług telewizji kablowej, szerokopasmowego Internetu oraz usług telefonicznych, a także organizator Akademii E-Seniora, której zasadniczym celem jest propagowanie wśród osób starszych kursów obsługi komputera oraz korzystania z Internetu. W Polsce działa 10 pracowni internetowych UPC (Kraków. Szczecin. Gdańsk, Warszawa, Wrocław, Opole, Kielce, Lublin, Katowice i Bydgoszcz), w których seniorzy pod kierunkiem instruktorów mogą opanować wiedzę komputerową. Usługa ta jest odpłatna - całkowity koszt kursu za 16 godzin nauki wynosi 32 zł. Firma opracowała specjalny podręcznik dla seniorów pomagający im zrozumieć zawiłości komputera i Internetu. Istotą kursów jest także nawiązywanie więzi międzypokoleniowych, bowiem wśród instruktorów nauczających seniorów są: studenci, harcerze czy uczniowie.
Kolejnym referentem był dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Śrem - Jerzy Kondras, który zapoznał uczestników konferencji z przedsięwzięciem "Uniwersytet Ludzi Ciekawych Świata", który działa od października 2004 r. W tych bezpłatnych zajęciach bierze udział 150 osób, są to seniorzy związani ze śremską biblioteką. Uniwersytet ten działa dzięki wsparciu dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny „Promocja Czytelnictwa"). Słuchacze tej śremskiej uczelni posiadają stosowne indeksy, uczestniczą w wykładach, w spotkaniach z ludźmi nauki, kultury, polityki, pasjonatami sztuki, biorą udział w wycieczkach, po prostu są aktywni, czyli ciekawi świata.
Miriam Mościcka-Biedak i Joanna Czerniewicz (obie studentki pedagogiki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu) w referacie "Nowe przestrzenie w animacji z ludźmi starszymi" mówiły o wzroście liczby osób starszych w Polsce i na świecie. Wskazały na konieczność edukacji seniorów, co wpływa na ich aktywność i ogólny rozwój intelektualny, lepsze samopoczucie i pozwala funkcjonować w grupie rówieśniczej a także jest powodem do satysfakcji z obcowania z nowinkami technicznymi. Zaletą pracy z seniorami jest wzajemne uczenie się, korzystanie z ich doświadczenia i mądrości. Nową przestrzenią dla osób starszych jest e-leaming, nauka języków obcych, obsługa komórki czy bankomatu oraz przede wszystkim nauka obsługi komputera. Obie referentki uczestniczyły w projekcie unijnym „Seniorzy w akcji", którego celem było aktywizowanie osób trzeciego wieku, motywowanie ich do udziału w różnorodnych zajęciach i przedsięwzięciach, w tym do uczestnictwa w wykładach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Działania te były prowadzone we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kulturalnej. Studentki obserwując i uczestnicząc w zajęciach z osobami starszymi mówiły także o roli edukatorów pracujących z seniorami, wyraźnie akcentując by były to osoby szczególnie przygotowane psychologicznie i pedagogicznie, wrażliwe i potrafiące pracować z seniorami, komunikatywne, cierpliwe a jednocześnie asertywne. W planach toruńskich studentek jest kolejny projekt „Bank czasu dla seniora".
Grzegorz Zegadło (Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszkowie) zaprezentował referat "O Złote Pióro Watermana" - konkurs recytatorski i inne atrakcje. Konkurs o zasięgu ogólnopolskim, jest organizowany od 5 lat, biorą w nim udział zarówno ludzie młodzi, jak i seniorzy, którzy następnie uczestnicz ą w warsztatach teatralnych organizowanych na Mazurach (niedaleko leśniczówki „Pranie", gdzie tworzył K. I. Gałczyński). Pruszkowscy seniorzy skupieni wokół biblioteki współpracują z miejscowym Uniwersytetem Trzeciego Wieku oraz z Pruszkowskim Towarzystwem Kulturalno-Oświatowym. Dzięki pomocy biblioteki seniorzy mają możliwość publikowania swojej twórczości, która w głównej mierze ma charakter pamiętnikarsko-wspomnieniowy.
Katarzyna Urbanowicz (Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ochota) przedstawiła prezentację "Ochota na życie" - seniorzy w bibliotekach ochockich. Autorka przybliżyła uczestnikom konferencji ideę Dni Seniora, zaprezentowała ofertę bibliotek ochockich skierowaną do osób trzeciego wieku. Ochoccy seniorzy chętnie uczestniczą w organizowanych specjalnie dla nich wieczorach literackich („Żart w literaturze rosyjskiej"), wernisażach („Fascynacje" – wystawa emeryckiej grupy malarskiej „Paleta"), w spotkaniach z lekarzami („Przez żołądek do serca?" czy „Co to jest osteoporoza?"), z firmą Konert - dystrybutorem aparatów słuchowych dla seniorów. Na spotkanie z prawnikiem („Znasz przepisy - żyjesz seniorze łatwiej") ochoccy seniorzy stawili się wyjątkowo licznie. W ramach Dni Seniora osoby trzeciego wieku miały okazję obejrzeć specjalnie przygotowane dla nich przedstawienie młodzieżowe „Miłość do trzech pomarańczy" czy wysłuchać interesującej prelekcji archeologa Jana Nowackiego o losach Pompejów i Herkulanum. Na terenie jednej z filii bibliotecznych odbyły się międzysąsiedzkie zawody szachowe seniorów oraz wystąpiła Kapela z Chmielnej. Na szczególne podkreślenie zasługuje działalność bibliotek ochockich na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu wśród seniorów. Od ponad trzech lat w bibliotekach Ochoty są organizowane bezpłatne kursy komputerowe dla seniorów cieszące się ogromną popularnością. Zorganizowano już ponad 14 edycji tych kursów. Od tego roku biblioteka prowadzi kolejne kursy dla seniorów komputerowo zaawansowanych -„E-Senior", który działa na platformie Moodle.
Agnieszka Matan - pracownik Klubu Osiedlowego „Surma" zaprezentowała swój film „Na rogu świata i nieskończoności". Bohaterkami filmu są seniorki z Klubu Kobiet „Białobrzeska". Klub ten powstał z inicjatywy Anny Bul wieloletniej kierowniczki biblioteki przy ul. Białobrzeskiej (stąd nazwa klubu). To ona zmobilizowała starsze czytelniczki biblioteki do współpracy, do częstszego bywania w bibliotece, do niesienia sobie wzajemnej pomocy, do udziału w lekcjach nauki angielskiego czy gimnastyki taj-chi. Członkinie klubu organizują wycieczki do miejsc ciekawych, są aktywne, ciekawe świata i ludzi, nie nudzą się, są otwarte na potrzeby innych ludzi.
Obrady konferencji zakończyło wystąpienie prof. Józefa Bednarka (Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej) „Wokół problematyki przemian od książki tradycyjnej do wirtualnej". Referat ten wywołał lekkie zaskoczenie, gdyż autor świat wirtualny ocenił niezwykle surowo, jako pozbawiony celu, zasad oraz norm. W związku z tym pod znakiem zapytania staje sens organizowania kursów komputerowych dla seniorów.
Mimo tego pesymistycznego końcowego akcentu konferencja, na którą przybyło liczne grono bibliotekarzy i pracowników instytucji kultury i oświaty działających na rzecz seniorów z Warszawy oraz innych miast Polski - była bardzo interesująca. Stała się ona miejscem wymiany poglądów i doświadczeń, bibliotekarze znaleźli na niej nowe inspiracje i pomysły, które mogą wykorzystać w pracy ze swoimi seniorami. Serdeczne podziękowania należy skierować do pracowników ochockiej biblioteki a szczególnie do Katarzyny Urbanowicz, która zorganizowała to spotkanie i czuwała nad jego sprawnym przebiegiem. Takie spotkania są niezwykle pożyteczne dla środowiska bibliotekarskiego i powodują, że zaczynamy mieć prawdziwą ochotę na życie, nawet może... pozbędziemy się lęku przed własną starością.
Warto dodać, że zaprezentowane referaty będą niebawem dostępne na stronie internetowej biblioteki publicznej na warszawskiej Ochocie.
A. Chabiera: Strzał w dziesiątkę: Godzinka w dobrym towarzystwie. „Wola Czytania" 2009 nr 1 s. 20.