logo wiadomosci24Agata Luśtyk
Wiadomości24.pl z dnia 17.04.2009
www.wiadomosci24.pl

Otwarcie nowego lokalu Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży Nr 93 oraz Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży Nr 41 już 17 kwietnia o godz. 14.00. Serdecznie zapraszamy na ul. Grójecką 42.

17 kwietnia o godzinie 14 rozpoczęła swoją działalność mediateka - „Przystanek Książka”, znajdująca się przy ulicy Grójeckiej 42. Po pierwszej godzinie pracy zarejestrowało się zaledwie sześciu nowych czytelników, choć na otwarciu nie brakowało tłumu gości.

„Przystanek Książka” jest jedną z trzech warszawskich mediatek. Pierwsza powstała na Białołęce, następna będzie mieścić się na Bielanach, ta natomiast jest inwestycją Urzędu Dzielnicy Ochota, który przeznaczył na stworzenie mediateki 2,5 miliona złotych.

Wnętrze „Przystanku Książka” wystylizowane zostało na XIX-wieczną stację kolejową – stąd nazwa. W środku znajduje się duże zdjęcie pętli tramwajowej, stare zegary, ławki typowe dla poczekalni czy tablica informacyjna, w stylu tablic przyjazdów i odjazdów, znanych nam z dworców. - Nie brakuje także nowoczesnych elementów – ośmiu komputerów i telewizorów na których będą wyświetlane filmy czy programy rozrywkowe, a przede wszystkim edukacyjne - mówi Anna Jachowska, pracownik biblioteki.

Stacjami, na których mogą wysiadać pasażerowie, są nie tylko półki książkami, lecz także katalogi online, audiobooki, multimedialne programy do nauki, płyty DVD, czy stanowiska do słuchania muzyki. Mediateka jest także miejscem, do którego można wybrać się całą rodziną – powstało specjalne pomieszczenie dla dzieci, a także udogodnienie dla mam przyszłych czytelników – przewijak dla niemowląt. „Przystanek Książka” postanowił zadbać również o najstarszych wielbicieli książek – będą się w nim odbywać się spotkania „Senior on-line”. Ciekawym miejscem będzie zapewne również punkt „Eurokobiety”, przy którym dyżurować będą przedstawiciele organizacji pozarządowych, pomagających kobietom.

Jednak jak bogata jest oferta czytelnicza? Na księgozbiór mediateki składa się 30 tysięcy pozycji, w tym 2 tys. filmów i gier komputerowych. Korzystanie ze zbioru, jak na bibliotekę przystało, jest oczywiście bezpłatne. Przyjemnym akcentem są stoliki i krzesła między półkami, gdzie można w spokoju oddawać się bibliofilskim przyjemnościom.

Podziw budzą plany związane z kolejną mediateką, która powstanie na Bielanach. Oprócz książek znajdą się w niej: IQ-Ring“ – miejsce, w którym goście będą mogli stoczyć ze sobą pojedynki na argumenty, „Wykrzyknik!“- przyrząd mierzący głośność krzyku, wyświetlacze LCD ustawione w całym budynku, na których będzie można zobaczyć pokazy obrazów, fotografii i filmów, a także multiogródek – miejsce nauki i zabawy, gdzie rodzice będą mogli zostawić pod opieką swoje dzieci, by móc w spokoju delektować się lekturą.