logo informatorPRZYSTANEK KSIĄŻKA - biblioteka XXI wieku wkrótce na Ochocie
Informator Ochoty i Włoch, nr 552/2009, s. 11

Zapewne wielu mieszkańców Ochoty zauważyło już nowy neon na budynku przy ul. Grójeckiej 42. Napis "Przystanek książka" i pomarańczowy okrąg wokół wejścia to zaproszenie do nowej biblioteki dzielnicowej mediateki. Nie będzie to jednak tylko biblioteka, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni, ale także miejsce spotkań, odpoczynku i kopalnia wiedzy. Jej otwarcie nastąpi już wkrótce.

Oprócz tradycyjnych wydawnictw książkowych i czasopism będzie można w niej znaleźć zbiory muzyczne i filmowe.

Poprzez bezpieczny dostęp do internetu będzie możliwy dostęp do specjalistycznych baz danych oraz oprogramowania multimedialnego.

Mediateka będzie wyposażona w wysokiej klasy sprzęt komputerowy z możliwością korzystania z bezprzewodowego internetu i stanowiska do słuchania muzyki.

Wygodne ławeczki i stoliki będą zachęcać do przeglądania czasopism przy filiżance aromatycznej kawy.

Nowa siedziba biblioteki dzielnicy Ochota

W nowoczesnych wnętrzach biblioteki, obok dzieci i młodzieży, swoje miejsce odnajdą na pewno młodzi rodzice. Z myślą o nich i ich pociechach przygotowano pokój zabaw, przewijak dla niemowląt oraz literaturę fachową dotycząca wychowania dzieci. Wszystkie pomieszczenia i wyposażenie zostało dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W "Przystanku książka" swoje miejsce będą mogli odnaleźć ludzie, którzy pragną uzyskać wsparcie w nowej rzeczywistości. Będzie tu działał punkt informacyjny Eurokobiety, umożliwiający kontakt z organizacjami pozarządowymi. Na kursach "Senior on-line" będzie mogło spotykać się starsze pokolenie, nie tylko mieszkańców Ochoty.

Głównymi celami "Przystanku książka" będzie zwiększanie czytelnictwa wśród młodych mieszkańców dzielnicy, dążenie do propagowania nowych form przekazu, ciągłe udoskonalanie usług oraz reagowanie na stale zmieniające się potrzeby gości. Zadaniem ochockiej mediateki będzie również propagowanie międzykulturowości, czynny udział w imprezach organizowanych przez urząd dzielnicy Ochota oraz instytucje kultury.