Alicja Bobrowicz, Ewelina Cyranowska
Polska, 2008, nr 9 z dnia 11 stycznia

~ Multimedia zastępują zakurzone regały

~ Czytelnie przyciągają filmem i muzyką

Warszawskie biblioteki coraz częściej inwestują w multimedia. Odwiedzający mogą nie tylko wypożyczyć czy przejrzeć na miejscu wybrane książki, ale skorzystać z internetu lub przejrzeć zbiory płyt DVD. Biblioteki przyciągają warszawiaków zbiorami płyt z filmami, muzyką i najróżniejszymi kursami, np. językowymi.

mediatekaTen trend potwierdzają inwestycje miasta. Jeszcze w tym roku na Ochocie pojawi się kolejna biblioteka, tym razem multimedialna. Przystanek Książka, bo tak ma się nazywać placówka, powstanie w pomieszczeniach po chińskiej restauracji przy ul. Grójeckiej 42.

Biblioteka ma być nowoczesna i nietypowa. Jej sale będą zaprojektowane w przeróżnych różnych stylach, jedne mają przypominać kawiarnię, inne np. stację kolejową. Nowoczesne wnętrze ma zachęcić młodych ludzi do korzystania z zasobów bibliotecznych i z internetu.

Projekt już jest gotowy, wykonała go na zlecenie dzielnicy wrocławska firma Rea Design, która specjalizuje się w tworzeniu czytelni multimedialnych. Do końca lutego powstanie kosztorys inwestorski, w marcu dzielnica ma ogłosić przetarg na wykonanie przebudowy pomieszczeń, gdzie będzie mieściła się biblioteka. W sumie inwestycja ma kosztować miasto około l,8 mln zł. [...]