Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy
Kompostowe ABC
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
Zapraszamy 18 września (środa), godzina 17:00 do Wypożyczalni i Czytelni Książek Naukowych Nr XI, Grójecka 77.
Spotkanie poprowadzi Magdalena Oprządek - z wykształcenia geografka, zielarka-fitoterapeutka i edukatorka. Łączy rośliny z ludźmi. Zawodowo koordynuje ofertę edukacyjną w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie m.in. znajduje się kompostownik edukacyjny i prowadzone są zajęcia kompostowe dla grup. Po godzinach przygotowuje ziołowe remedia, których przygotowania uczy w trakcie warsztatów.
Projekt "Emisyjny Stop Włącznik!" jest realizowany w ramach Funduszu Edukacji Ekologicznej we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy i Staromiejskim Domem Kultury. Projekt jest zgodny z Zieloną wizja Warszawy.
______________________________________________________________
Biblioteka znajduje się na piętrze, w budynku nie ma windy.
Spacer: Dzika kuchnia, czyli jak rozpoznać i przyrządzić dzikie rośliny jadalne
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
📍 24 września (wtorek), 17.30
📍 Miejsce spotkania: przy kładce pieszo - rowerowej nad Wawelską
📍 Obowiązują zapisy. Formularz do zapisów
📍 Informacje: 798 651 682
Spacerując po lesie, łące, czy parku, wszędzie widzę... jedzenie!
Zapraszamy na spacer po okolicy, w czasie którego uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się, jak rozpoznać jadalne rośliny nieuprawne, dlaczego są zdrowe i w jaki sposób można je przyrządzić.
Ważnym wątkiem jest bezpieczeństwo zbierania roślin w miastach i ten temat oczywiście również poruszymy.
Spacer poprowadzi Małgorzata Zawilska-Rospędek, inżynier środowiska, edukatorka, mama trojga dzieci. Na co dzień prowadzi bloga "Inżynier w zielonych okularach". Uwielbia tłumaczyć skomplikowane rzeczy prostymi słowami i inspirować innych do drobnych, ale skutecznych proekologicznych zmian.
Projekt "Emisyjny Stop Włącznik!" jest realizowany w ramach Funduszu Edukacji Ekologicznej we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy i Staromiejskim Domem Kultury. Projekt jest zgodny z Zieloną wizja Warszawy.
Warsztaty introligatorskie
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
Co się będzie działo:
- naprawa zniszczonej okładki
- odnawianie brzegów książki
- tworzenie nowej oprawy
- tworzenia zdobnej zakładki
Można przyjść z własną książką.
Warsztaty odbywać się będą:
- w Bibliotece "Przystanek Ksiażka", Grójecka 42, w godzinach 11:00 - 13:00, w piątki: 20 września, 18 października.
- w Bibliotece "Baśniowa", Grójecka 68, w godzinach 17:00 - 18:30 w czwartki: 26 września, 24 października, 28 listopada.
Zapisy pod numerem: 22 823 35 92.
Cykl eko warsztatów dla młodzieży
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
Co będziemy robić? Ozdabiać, przerabiać, doszywać, przyszywać! Masz ochotę na ozdobienie bluzy, skrócenie koszulki, albo przerobienie spodni na spodenki? Szyłeś/łaś kiedyś za pomocą maszyny? U nas to będzie możliwe! Zachęcamy do zabrania swoich rzeczy. Możesz także zabrać ozdoby, tkaniny, tasiemki itp.
Będzie maszyna do szycia, pizza i dobra zabawa! Zapraszamy!
Zapisać możesz się przez formularz lub dzwoniąc/pisząc SMS:
Formularz do zapisów
tel./SMS 798 651 682
_____________________________________________
Biblioteka znajduje się na piętrze. Wejście po schodach.
Spotkanie autorskie z Adrianną Szymańską-Zacheją
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
Jest to książka z gatunku Young Adult (16+) dotycząca przemocy rówieśniczej w szkole, prześladowań i nietolerancji na wielu poziomach. Akcja dzieje się w 2008 roku.
2 października (środa) godz. 17:30
Biblioteka "Piątka", Grójecka 109
O autorce:
Rocznik 93. Filolog. Autorka czterotomowej serii "Domek" (fantastyka obyczajowa). Pisze codziennie. Ostatnio znowu chodzi do liceum, towarzysząc postaciom "Dzwonka na długą przerwę". Miłośniczka muzyki lat 2000 i queerowych powieści. Uwielbia łamać tabu, zaglądać w ciemne miejsca, tworzyć dynamicznych bohaterów. Wyznaje zasadę "bez czytania nie ma pisania".
O książce:
Witamy w analogowej Polsce 2008. Dla wielu dzwonek na długą przerwę jest tu najgorszym odgłosem. "Wataha", czyli Wagan i jego paczka, chociaż wieczorami wymiata na placu rynkowym w tańcu ognia, w szkole jest dręczona przez "elitę" – bogatych uczniów, dla których przemoc to forma rozrywki. Druga klasa przynosi zarówno eskalację rówieśniczej agresji, jak i niespodziewane sojusze; u progu dorosłości nic nie jest czarno-białe, zwłaszcza gdy płonie młodzieńczą pasją.
Poszukiwanie własnej tożsamości oraz walka z narastającą przemocą rozgrywają się tu na tle sensualnej, buntowniczej muzyki początku tysiąclecia, żółtego okienka Gadu-Gadu, tajemniczych kręgów w zbożu i gęstej atmosfery niewielkiej mieściny. Możecie być pewni, że podlany naftą i podpalony "Dzwonek na długą przerwę" powiedzie was niczym Prometeusz poprzez szaloną, intensywną młodość roczników 90. ku odpowiedzi na najbardziej fundamentalne pytania. W czasach, gdy jeszcze nie szukało się ich tak chętnie w internecie, lecz w drugim człowieku.
________________________________________________________________________
Sala, w której będzie się odbywać spotkanie znajduje się na piętrze. Do sali można dostać się windą sąsiedniej Biblioteki "Pod Skrzydłami", dostępną z tyłu budynku, pod tym samym adresem. W placówce nie ma toalety dostosowanej dla osób poruszających się na wózkach.
Wędrowanie pozostanie... - spotkanie z Mirosławem Kowalskim
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
4 października (piątek) godz. 17:00
Biblioteka "Pod Skrzydłami", Grójecka 109
O książce:
Książka "Wędrowanie pozostanie" cz. 1 została wydana w roku 2022 przez rodzinną oficynę wydawniczą Nasze Serce Obieżyświat. Jej autorem jest Mirosław Kowalski, lekarz i podróżnik. „Wędrowanie pozostanie” jest zbiorem felietonów poświęconych pięciu krajom świata i stanowi pierwszą część większego cyklu wydawniczego. W pierwszym tomie autorskiej opowieści zostały przedstawione kraje odmiennych kultur i cywilizacji (Malta, Mjanma, Kuba, Azerbejdżan i Uganda) w stałej sekwencji tematycznej: historia, przyroda, miasta, ludzie. Przedstawione w tomie kraje nic szczególnego nie łączy. Jedynym kluczem doboru, do którego autor się przyznaje jest pokazanie piękna i różnorodności świata. Książka liczy 464 strony. Została starannie wydana w formacie A5 z twardą oprawą i obwolutą. Opisy krajów ilustruje ponad 200 wysokiej jakości fotografii.
Podczas spotkanie będzie możliwość nabycia książki.
________________________________________________________________________
Biblioteka "Pod Skrzydłami" posiada windę, do której wejście znajduje się z tyłu budynku. W placówce nie ma toalety dostosowanej dla osób poruszających się na wózkach.
Koordynator ds. edukacji kulturalnej
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
Katarzyna Nowak-Szczepka na co dzień zajmuje się promocją i dostępnością działań bibliotecznych. Teraz jako koordynatorka edukacji kulturalnej będzie także wspierać współpracę między placówkami oświatowymi, instytucjami kultury i prywatnymi podmiotami w dzielnicy Ochota. Jej zadaniem będzie również zbieranie informacji o działaniach edukacji kulturalnej w naszej dzielnicy - zapraszamy do przesyłania ofert zarówno dla mieszkańców jak i szkół!
Zachęcamy do kontaktu nauczycieli, lokalnych twórców, artystów i animatorów oraz wszystkich zainteresowanych edukacją kulturalną:
adres mailowy:
telefon: 22 659 44 56, 798 651 682
Osoby zainteresowane otrzymywaniem informacji dotyczących edukacji kulturalnej zachęcamy do wypełnienia ankiety. Ankieta.
Przyjdź i zabierz książkę!
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Bibliotece "Przy Zawiszy" (Aleje Jerozolimskie 121/123) do 17 września 2024 r.
- Bibliotece "Piątka" (Grójecka 109) do 19 września 2024 r.
Lista książek - Biblioteke "Przy Zawiszy"
Lista ksiażek - Biblioteka "Piątka"
Kolorem czerwonym oznaczone zostały pozycje niedostępne.
W przypadku chęci sprawdzenia dostępności danej pozycji prosimy o kontakt z placówką:
- Biblioteka "Przy Zawiszy": telefon 22 629 79 58, e-mail
- Biblioteka "Piątka": telefon 22 822 31 95, e-mail
_____________________________________________
Biblioteka "Przy Zawiszy" znajduje się na piętrze. Wejście po schodach, z tyłu budynku.
Biblioteka "Piątka" znajduje się na parterze. Wejście z poziomu chodnika od strony ulicy Grójeckiej.
Rezygnujemy z foliowych okładek - pilotaż
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
Dlaczego zrezygnowaliśmy z foliowych okładek?
✅ Realizujemy projekt “Emisyjny Stop Włącznik!”.
Pilotażowo od lipca zrezygnowaliśmy z foliowych okładek na książki. W ten sposób ograniczymy ilość zużytego plastiku, przez to zmniejszymy ślad węglowy, który generuje to działanie.
W których bibliotekach?
✅ Pilotaż przeprowadzamy w:
Bibliotece "Piątka", Grójecka 109,
Bibliotece "Baśniowa", Grójecka 68,
Bibliotece “Przy Narutowicza”, Grójecka 35.
Co jeszcze?
✅ W ramach eko projektu od września do listopada zorganizujemy spotkania i warsztaty oraz piknik o tematyce ekologicznej.
Informacje
✅ Projekt jest realizowany w ramach Funduszu Edukacji Ekologicznej we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy i Staromiejskim Domem Kultury. Projekt jest zgodny z Zieloną wizja Warszawy.
Płatności on-line
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
Aplikacja SOWA MOBI
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
W aplikacji zarezerwujesz i zamówisz zbiory, sprawdzisz ile dni zostało na zwrot, a w razie potrzeby prolongujesz. Zobaczysz także historię swoich wypożyczeń oraz przejrzysz nowości i najczęściej wypożyczane książki. Polecamy!
Aplikacja SOWA MOBI